
Téliesítés
Lassan közeledik az öntözési szezon vége kezd hűvösebbre fordulni az idő, remélhetőleg mindenki már jócskán benne van a pályát borító állomány téli felkészítésében. Túl van a szellőztetésen, homokszóráson, rávetésen és már kiszórta az utolsó adag szilárd tápanyagot is, amit alaposan be is öntözött. Esetleg már azt kalkulálja, hogy mikor és meddig legyen fóliázva a pálya (a kiegészítő világításról és fűtésről nem is beszélve).
El kell kezdeni azon gondolkozni, hogy mikor téliesítsük az öntözőberendezésünket, mivel ugye a víz 4 Celsius fokon a legsűrűbb, ezért ha megfagy, komoly károkat okozhat a meglehetősen drága rendszerünkben. Ezt az időpontot célszerű leegyeztetni a vezetőséggel is, hogy az edzők kedvelt „csak egy egyperces” öntözéseit meddig tudjuk kielégíteni.
Amit a késő őszi öntözéseknél célszerű még megfontolni az az, hogy a napsütéses órák száma csökken, az éjszakák hosszabbak a nap már nem melegít annyira, így az ilyenkor kijuttatott vízzel hűtjük a gyephordozó rétegünket. Ez nem biztos, hogy túl jó főleg ha még terhelik is a pályát, mivel a vegetáció növekedése is lassul majd 10 Celsius fok körül szinte megáll.
Ha ilyenkor kicsivel is több vizet juttatunk ki a kelleténél, előfordulhat, hogy túlhűtjük a talajt. Ez egyrészt azért nem jó, mert a növény nem növekszik. Másrészt, ha a növény nem vesz föl tápanyagot akkor csak kimossuk a talajból, tehát pénzt pazarolunk és szennyezzük a környezetet.
Egyszóval, itt az ideje lefixálni a víztelenítés időpontját!
Általában a vizet nagynyomású levegővel hajtjuk ki a rendszerből, akinek van saját kompresszora, az kicsit rugalmasabban tudja kezelni ezt a feladatot akinek viszont bérelnie kell, annak érdemes lefoglalnia, vagy előre egyeztetni az ezt végző céggel .
A víztelenítéshez célszerű csavarkompresszort használni, mivel ezek a berendezések sokkal több levegőt tudnak szállítani, mint a dugattyús kompresszorok. Ha csak dugattyús kompresszor áll rendelkezésünkre akkor próbáljunk meg többet párhuzamosan kötni és szakaszosan vízteleníteni a rendszert.
Nagy-teljesítményű csavarkompresszor esetében nincsen a levegő mennyiségével probléma, sőt nagyon oda kell figyelni nehogy kárt tegyünk a rendszerünkben, ezért győződjünk meg róla hogy amikor a levegő útját megnyitjuk biztosan nyitva legyen legalább egy csap vagy mágnesszelep!
Így a szezon végéhez közeledve a karbantartásról sem szabad megfeletkeznünk. A téli leállás tökéletes időszak a szivattyúk karbantartására. Ilyenkor lehet ezeket a gépeket átvizsgáltatni, a kopó alkatrészeket kicseréltetni, esetleg pótalkatrészeket rendelni (csúszógyűrűk, csapágyak, járókerekek).
Ez az idő lehetőséget ad a kútszivattyúk takarítására, esetleg a kút takarítására a víztározó pucolására.
Ilyenkor van egy kis időnk végiggondolni hogy a következő szezonra milyen tartalékokat kell felhalmoznunk, milyen pót alkatrészek fogytak a szezon alatt mit kell pótolnunk:
- Szórófejek
- Mágnesszelepek
- Szivattyúalkatrészek
- Modulok
- Fúvókák
Lehetőségünk van átvizsgálni a rendszerünk különböző elemeit pl.:
- Szelepdobozok kitakarítás
- Szűrők pucolása
- Elektromos kötések átnézése
- Esetleg újrahúzása (3 fázis), stb.
Nem szabad megfeledkeznünk egyéb pályaápoló berendezéseink állapotfelméréséről takarításáról, javításáról sem, de ezt egy következő gondolatsor tartalmazza majd.
2 COMMENTS
Hasznos cikk, jó volt olvasni.
Köszönet a figyelmeztetésért! 🙂
Kedves András!
Örülünk, ha segíthetünk a sportpálya fenntartóknak a munkájukban!
További jó munkát kívánunk!